22 Nisan 2014 Salı

33. İstanbul Film Festivalinden Notlar


33. İstanbul Film Festivali geçtiğimiz günlerde sona erdi. Yoğunluktan dolayı filmlerin hepsini izleyebilmek ve buraya yazabilmek mümkün değil tabi ama izlediğim yerli ve yabancı filmlerden birkaçını bloğumda paylaşmak istedim.

SÜRÜ


Yapım: 1978 - Türkiye
Tür: Dram, Politik
Yönetmen: Zeki Ökten
Oyuncular: Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Yaman Okay, Melike Demirağ
Senaryo: Yılmaz Güney
Müzik: Zülfü Livaneli

Geçen festivalden bu yana kaybettiğimiz sinemacıların yapıtlarıyla anıldığı bu festivalde, Tuncel Kurtiz'in de bir filmine yer verilmişken gitmemek olmazdı. Aynı zamanda geçmişten gelen bu filmi HD olanağıyla izlemek de büyük şanstı benim için. Film başlamadan önce rahmetli Tuncel Kurtiz'in eşi  ve sanatçı arkadaşları Halit Ergenç ve Kenan İmirzalıoğlu'nun da büyük ustayı anma içerikli konuşmaları da geceye anlam katan detaylardan biri oldu. 

Filme gelirsek, Türk sinemasında ilk on film arasında yer alması gereken bir yapıt. Belgesel tadı veren bir toplumsal gerçekçilik filmi. Hayatın gerçekliğini, düzenin bozukluğunu bir tokat gibi çarpıyor insanın yüzüne. Ben genel olarak filmlerde politik ve sosyal mesajların dile getirilmesinden ve çokça vurgulanmasından pek hoşlanmam çünkü filmler bu türden mesajları zaten konuyu ele alışıyla seyirciye kendiliğinden verebilmeli. Bu yönüyle filmde çok fazla sol vurgunun yapılmasının gereksiz olduğunu da düşünmedim değil. Ama tabi o dönemin şartlarıyla bu günleri bir tutmamak lazım. Ayrıca senaryo yazarı büyük usta Yılmaz Güney olunca bu tarz bir eleştirel dilin olmaması da mümkün değil. 


THE ZERO THEOREM


Yapım: 2013- ABD
Tür: Bilimkurgu, Dram, Fantastik
Yönetmen: Terry Gilliam,
Oyuncular: Christoph Wlatz, Matt Damon, Tilda Swinton, Melanie Thierry
Senaryo: Pat Rushin

Filmin Konusu: Hikayemizin kahramanı bir bilgisayar dehası olan bilim adamı Qohen, Mancom isimli bir teknoloji firmasında memur olarak çalışıyor. Her çalışan sanki bir konsol oyunu oynuyormuş gibi ellerindeki gamepad'e benzer araçlarla veri girişi yapıyorlar. Yıllar önce aldığı ama hattın kopması sebebiyle kimin aradığını bilmediği bir telefon aramasına bel bağlamış. Ona göre o gün kim aradıysa tekrar arayacak ve kendisine hayatın anlamını bahşedecek. Eski bir şapelden bozma evinde çalışmaya devam etmek ve telefonunu beklemek istiyor. Şirketi tarafından defalarca reddedildikten sonra Mancom'un gizemli patronu 'Yönetici', bir fırsat sunuyor kendisine. Qohen, anlaşmaya göre evde çalışabilir ama Yönetici'nin kafayı bozduğu 'Sıfır Teorisi'ni çözmesi gerekiyor.
Bu teori denkleminde ''0=%100'' olmalı. Eğer bu kanıtlanabilirse evrenin bir hiçten var olduğu  ve sonunda bir kara delik olarak yine bir hiç haline geleceği kesinleşmiş olacak. (kaynak http://www.sineofrenik.com)

Teryy Gilliam'ın geleceğe dair karanlık bir portre sunduğu film kapitalizm ve inanç sistemlerine dair çarpıcı eleştiriler içeren bir taşlama niteliğinde..THE GRAND BUDAPEST HOTEL


Yapım: 2014 - ABD
Tür: Dram, Komedi
Yönetmen: Wes Anderson
Oyuncular: Ralph Fiennes, Tony Revolori,Tilda Swinton, Adrien Brody, Jude Law, 
Edward Norton, F Murray Abraham
Senaryo: Wes Anderson

Film, iki savaş arasındaki dönemde ünlü bir Avrupa otelinde kapı görevlisi olarak çalışan Gustave H. ile lobi görevlisi Mustafa'nın arkadaşlık hikayesine odaklanıyor.
Gerçek sinema severlerin kaçırmması gereken filmde aksiyon sahneleri, gerilim, komedi herşey var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder