31 Mayıs 2014 Cumartesi

Yaşamaya Dair (Dostlar Tiyatrosu)


Genco Erkal tarafından açık hava tiyatrosuna dönüştürülen Eminönü'deki Ali Paşa Hanı, büyüleyici tarihi dokusu ve özlenen atmosferiyle bu yıl da ''Yaşamaya Dair''le tiyatro severleri ağırlamaya devam ediyor.

Genco Erkal'ın, Nazım'ın 50. Ölüm Yıldönümü vesilesiyle titizlikle kurguladığı ve yönettiği, şairin Bursa Cezaevi'ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım'a olan tutkusunu anlatan, giderek sürgün yıllarına ve vatan hasretine odaklanan oyun, sezonun tam da sonunda kaçırılmaması gereken eserlerden biri.


Tülay Günal duruluğu, sesi ve karizması ile kusursuz bir performans sergilerken, Genco Erkal ise enerjisi ve kusursuz tonlamaları ile Nazım Hikmet'i yaşatıyor seyredenlere.

Sermaye sahiplerinin egemen olduğu günümüzde zenginle fakir arasındaki uçurum daha fazla açılırken, özgürlük adına yıprattığımız sinirlerimizin had safhada olduğu şu günlerde hem Nazım'ı hatırlamak, hem de Genco Erkal ve Tülay Günal'ın harika performansları için kesinlikle izlenilmesi gereken bir oyun.


Buarada belirtmeliyim ki, oyun biletleri Biletix'in sayfasında tükenmiş olarak gözükebiliyor bazen. Bu sizi yanıltmasın. Dostlar tiyatrosunu arayarak biletinizi alabilir yada yerinizi ayırtabilirsiniz. Çünkü Biletix gişesinde biletler tükendi yazısını görünce moralimiz bozuldu bizim de ilk başta ancak tiyatroyu arayıp şansımızı denedik ve aslında yer olduğunu öğrendik. Bunun sebebi de, Dostlar Tiyatrosu'nun, Biletix'e sadece belli koltukları tahsis etmesi olabilir diye düşünüyorum.
Ayrıca, Biletix'te tam bilet 56 TL iken, Dostlar Tiyatrosunun gişesinden 50 TL'ye temin edebiliyorsunuz. Öğrenci biletleri de aynı şekilde Biletix'te 31 TL iken, tiyatro gişesinden 25 TL'ye alabilirsiniz. Dolayısıyla Biletix'in ekstra olarak kestiği 4 TL'lik hizmet bedelini de eklersek buna, biletinizi kişi başına 10 TL daha ucuza temin ediyorsunuz eğer biletinizi tiyatronun kendi gişesinden alırsanız . Bu parayla da bir oyun daha izlenir Devlet tiyatrolarında :)

Buarada, Nazım Hikmet oratoryosundan da bahsetmemek olmazdı bu post'ta. Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın Nazım Hikmet'in şiirlerini bestelediği, Genco Erkal ve Zuhal Olcay'ın ise şiirleri senfoni orkestrası eşliğinde seslendirdiği bu müzik ziyafetini tekrar tatmak isteyenler için aşağıda youtube videosunu da paylaştım :)İyi seyirler dostlar..6 yorum:

 1. aa bunu izlerim ali paşa oraya gitmedim hiç ya.
  bi de fazıl say canlı izleyemedim bi türlü yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de izlenmesi gerekenler listemin en başında yer alıyordu bu iki isim :) Kaçırmamak lazım.

   Sil
 2. Çok severim tiyatroya analizinde çok vakit bulamıyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet keske daha fazla fırsat bulabilsek :)

   Sil
 3. profesyonel, şark dişçisi, kıy ot böy, savaş, yeraltından notlar, tehlikeli oyunlar, aktör kean, oda ve adam. bunları da kaçırmaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ödevim var yapılacak o zaman. Profesyonel oyununa gitmek istedim ama o da bileti zor bulunan oyunlardan sanirim. seneye şansımı zorlamam lasım :)

   Sil